Kåren har 4 nivåer av skeppare, se Säkerhetsbestämmelserna.

En mail-lista, skeppare@stgscout.se skall gå till alla flagg-, A- och B-skeppare.

Flagg-skeppare (A-skeppare med examinationsrätt för A-/B-skeppare)

Maillista: flagg-skeppare@stgscout.se

  • Alexander Larsson
  • Fabièn Meyer
  • Fredrik Frejd
  • Gustav Malmer
  • Göran Kennebäck
  • Lisa Holmqvist
  • Rolf Berglund

A-skeppare (18år med Kustskepparintyg)

Maillista: a-skeppare@stgscout.se

  • Björn Ramstedt (2023-06)
  • Carl Carlheim-Gyllensköld (2022-05)
  • Claes Beckman
  • Erik Aronsson
  • Filip Lindblad
  • Henrik Wiechel (2022-06)
  • Johan Tell (2020-05)
  • Leo Einarsson
  • Mattias Wiggberg (2022-11)
  • Miranda Ruiz Fishman (2022-06)
  • Patriq Banach (2022-08)
  • Philip Beckman
  • Stefan Aronsson
  • Styrbjörn Wegler
  • Torbjörn Einarsson

B-skeppare (15år eller utmanare med Förarintyg)

Maillista: b-skeppare@stgscout.se

  • Agnes Frejd (2021-09)
  • Alexandro Maiorana (2023-06)
  • Arvid Wegler (2022-08)
  • Björn Lindberg (2022-05)
  • Edvin Arkelind (2023-06)
  • Ella Kennebäck (2021-03)
  • Elsa Dalhage (2022-08)
  • Emil Örnstedt (2023-06)
  • Freja Linusson Hahn (2019-06)
  • Gustaf Wessling (2020-06)
  • Hedvig Weibull (2023-06)
  • Hjalmar Nyqvist (2018-08)
  • Ida Åkerholm
  • Joel Nordström (2023-09)
  • Jonatan Edlund (2020-06)
  • Julia Carlheim-Gyllensköld (2022-08)
  • Kasper With (2018-08)
  • Manfred Levin (2021-09)
  • Noah Mantel (2022-10)
  • Nova Christensen (2023-06)
  • Oliver Zidaric (2020-06)
  • Pelle Avemo Hådell (2020-06)
  • Robert Jonsson (2023-06)
  • Selma Roos (2022-10)
  • Sophie Beckman (2020-06)
  • Svante Södergård (2022-10)
  • Svante Zeidlitz
  • Tilde Schlager
  • Victor Wallden (2022-08)
  • Viktoria Uggla (2019-06)
  • Vilma Grönwall (2023-06)

C-skeppare

  • Alma Wiklund (2020)
  • Amanda Ronen (2021-06)
  • Anna Campbell (2022-05)
  • Anna Törnqvist (2022-05)
  • Arvid Wegler (2022-05)
  • Astrid Neregård (2022-10)
  • Beatrice Söderlund (2021-06)
  • Casper Carlheim-Gyllensköld (2023-07)
  • Charlie Nordström (2020)
  • Charlotte Söderlund
  • Ebba Gawelin (2022-10)
  • Emil Örnstedt (2023-05)
  • Emmy Harlén
  • Fabian Bogegård (2022-05)
  • Fabian Nilsson Bergstrand (2021-06)
  • Gabriella Sahlin (2020-06)
  • Gustaf Ullberg (2021-06)
  • Hanna Blomberg
  • Hjalmar Ullberg (2022-05)
  • Ingrid Aronsson
  • Johannes Paakkinen (2022-05)
  • Julia Carlheim-Gyllensköld (2021-06)
  • Julius Petersson (2022-05)
  • Karolina Ininbergs (2020-05)
  • Kerstin Frejd (2022-05)
  • Léo Bonell (2021-06)
  • Linnea Wessling (2022-05)
  • Louise Engbrink (2022-10)
  • Nike Gill (2021-06)
  • Noah Mantel (2020-06)
  • Olle Blix Inganäs (2022-10)
  • Rasmus Larsson (2022-05)
  • Roger Nilsson (2020)
  • Selma Roos
  • Simon Persson Holm (2022-05)
  • Simoney Valck (2022-10)
  • Siri Malmer (2021-06)
  • Skorpan Magnusson (2022-05)
  • Svante Södergård (2021-05)
  • Thea Madison
  • Théo Zoltak Kylenfelt (2022-05)
  • Vendela Magnusson (2021-11)
  • Victor Wallden (2021-06)
  • Wilma Gill (2020-06)

Besiktningsmän för båtar (2023)

Våra båtar behöver också besiktigas för att vi skall veta att de är sjödugliga. Det görs av besiktningsmän efter sjösättning och riggning och genom att respektive besiktningsprotokoll fylls i.

  • Claes Beckman
  • Gustav Malmer
  • Fredrik Frejd
  • Miranda Ruiz
  • Torbjörn Einarsson

Tidigare skeppare (ej längre aktiva):

Flaggskeppare

  • Janna Bergvall

A-skeppare

  • Petrus Harlén
  • Sami Hoikkanen

B-skeppare

  • Mikael Kruhsberg
  • Mats Lewan
  • Ellinor Söderhäll
  • Alicia Nathansson Thulin
  • Maya Fogelberg

C-skeppare

  • Casper Karlsson (2021-06)
  • Edvin Graden
  • Edvin Wilén
  • Elinn Nyberg
  • Ellen Sifvert (2020-06)
  • Erik Bredenwall
  • Isaac Johansson
  • Louis Lesage
  • Ludvig Florman
  • Måns Gradén
  • Oscar Broman
  • Oskar Wilen
  • Theo Stiebel
  • Vilmer Vedin